Výběr postele

Základní pravidla pro výběr postele

Komu je určena

  • Pro kojence či batolata: Měla by být bezpečná, funkční a ergonomická. Většinu modelů mohou děti užívat až do předškolního věku. Do postýlek pořiďte vždy kvalitní dětskou matraci.
  • Pro školáky a teenagery: Zvolte postel z běžné nabídky pro dospělé. Nikdy nešetřete na matraci.
  • Pro seniory: Vybírejte vyšší postel. A vybavte ji polohovacím roštem a o něco vyšší matrací kvůli lepšímu vstávání.

Výdrž postele

Ke každodennímu spaní je vhodná především kvalitní, pevná postel. V takovém případě se nevyplatí šetřit, protože vyšší náklady se vám vrátí ve větším pohodlí a delší životnosti postele.

Levné postele jsou často vyrobené z nekvalitních materiálů. Tyto postele však mohou dostačovat pro občasné přespání návštěvy, nebo příležitostné spaní na chatě.


Jaký vybrat materiál postele

Čtěte více o přednostech a záporech materiálů, z nichž se postele vyrábějí. A zjistěte, na co se při výběru zaměřit.

Dřevěné postele

Dřevo je zdravotně nezávadné a má vynikající životnost i pevnost. Kvalitně vyrobená masivní postel zvláště z tvrdého dřeva (viz dále) může sloužit i několika generacím.

Postele z měkkého dřeva (smrk, borovice, modřín…) se vyznačují krásnou kresbou dřeva i s viditelnými suky. Oblíbené jsou v dětských pokojích a na chatách, protože jsou cenově dostupné.

Jejich nevýhodou je měkkost, která může vést k rychlejšímu opotřebení nebo zničení. Tomu lze částečně zabráním povrchovou úpravou ve formě pevného laku.

Postele z tvrdého dřeva (buk, dub, jasan, ořech, třešeň…)  bývají velmi pevné a stabilní. Díky tvrdosti dřeva se minimalizuje vymačkávání spojů a mechanické poškození povrchu.

Jsou také odolnější vůči vlivům rozdílů teplot a vlhkosti v interiéru. Tyto postele se vyznačují dlouhou životností.

TIP: Při výběru se zaměřte na kvalitu rohových spojů, pevná spoj = pevná postel.

Vzhledově můžete narazit na:

  • Dřevo rostlé – dřevo se použije tak, jak roste. Celistvost letokruhů zajišťuje vyšší stálost dřeviny.
  • Cinkované dřevo –  materiál tvořený z mnoha kousků dřeva, které jsou vzájemně spojeny ozubenými spoji (cinky). Dřevo je pevné, ale barevně nejednotné.

Postele z lamina

Tyto postele se vyrábějí z dřevotřísky zalaminované fólií s dezénem dřeva, nebo jiným designem. Výhodou tohoto materiálu je především nízká cena, velký výběr dezénů a snadná údržba. Slabinou lamina je jeho stabilita a trvanlivost.

TIP: Vybírejte spíše ze silnějších typů lamina, tedy 32–36 mm. Při výběru se zaměřte na tloušťku bočnic, středové podpěry a na pevnost rohových spojů.

Pokud si pořídíte postel z kvalitního lamina, těšit se můžete na velmi snadnou údržbu. Kvalitní lamino tvoří pevná fólie a poznáte ji při detailním pohledu na materiál.

POZOR si dejte na levné verze lamina. Obvykle jde pouze o dezénovým papírem potaženou dřevotřísku. Takový povrch velmi snadno opotřebujete i obyčejným otěrem. A lehce se naruší vinou vlhkosti.

Kované postele

Takovou postel vyrábí kovář tvarováním kovu. Masivní železo a dřevo dodává posteli jedinečný vzhled a originalitu. Kované postele jsou také velmi pevné a stabilní.

TIP: Při výběru si dejte pozor na příliš nízké zpracování bočnic – je třeba počítat s výškou roštu a matrací, která bude držet v rámu a nebude ujíždět ven. Minimální výška bočnic je alespoň 10 cm. Zaměřte se také na pevnost konstrukčních spojů.

Kovové postele

Kovové postele se vyrábějí z profilovaných plechů a dutých trubek. Díky tomu je postel lehčí a snadněji ji můžete posunout, nebo přenést.

Důležitá je pevnost materiálu – plechy bočnice by měly mít tloušťku alespoň 1,5 mm a bočnice by měla být vysoká alespoň 10 cm.

Osvědčenou kombinací je kovový rám postele a nohy z tvrdého dřeva.

TIP: Při výběru se zaměřte na kvalitu spojů – při zatížení by neměly vydávat žádný zvuk

Čalouněné postele

Takové postele mají konstrukci lůžka i čelo potažené textilií, koženkou nebo kůží. Čalouněné postele jsou velmi variabilní – jak rozměry lehací plochy, tak provedením opěrných čel, typů otevírání, volby skladby lehací plochy a podobně.

Součástí bývá často úložný prostor, což je praktické, ale může to omezovat kvalitní provzdušnění lůžka.

Výhodou je široký výběr potahových látek. Nevýhodou je fakt, že jsou často oblíbeným místem pro roztoče. Postel přitom nelze tak snadno vyčistit. Proto je tento typ postele nevhodný pro alergiky.

Konstrukce čalouněné postele se vyrábějí často z lamina. Tento materiál se dobře udržuje – snadno jej otřete nebo umyjete. Korpus z lamina samozřejmě také lépe vypadá, než korpus ze surové dřevotřísky.

TIP: Vyberte si postel s korpusem, jehož části jsou klížené a nikoliv pouze spojené šrouby. Právě šroubové spoje se často rychle vyviklají.


Jak na správnou velikost postele

Velikost postele často určuje velikost prostoru, do něhož se postele umisťuje. Je důležité však přihlédnout také k velikosti osoby a k volnému prostoru kolem postele.

Šířka postele

Manželská postel by měla být široká 180-200 cm (2 x 90-100 cm). V případě menšího prostoru se můžete spokojit s menším komfortem, který dává šířka 160 cm (2 x 80 cm).

Jednolůžko by mělo být široké alespoň 90 cm. Ale pokud se rádi převalujete, zvolte spíše šířku 120 cm.

Pro příležitostné spaní druhé osoby je možné vybrat také postel o šířce 140 cm.

TIP: Při volbě šířky se zaměřte na rozměry spací plochy a nikoliv rámu postele.

Délka postele

Délku postele volte podle největší osoby, která na ní bude spát. K výšce postavy připočítejte 25 cm. Standardní délkou je 200 cm. Pro vyšší postavy je pak možné zvolit prodlouženou délku, a to 210 nebo 220 cm.

Výška postele

Lehací plocha by měla být ve výšce 40-50 cm nad zemí (pro starší osoby pak 50-65 cm). Výšku změřte podle výšky své postavy. Při volbě výšky vezměte v potaz mimo výšky postele především výšku matrace. Ovlivnit ji můžete také volbou roštu. Některé rošty umožňují nastavení výšky podle vlastní potřeby.


Na co si dát při výběru postele pozor

Pevnost

Pevnost postele ovlivňuje volba použitého materiálu a pevnost použitých spojů.

Použitý materiál, který nese postel, musí být maximálně pevný a stabilní. Samotná pevnost spojů pak přímo ovlivňuje životnost postele.

Jak poznat pevný spoj? Při výběru si na postel sedněte, lehněte a podívejte se, co je uvnitř. Postel se nesmí viklat, vrzat apod. Osvědčené jsou např. tzv. excentrické zámky, které velmi dobře drží a jsou odolné.

Vzdušnost

Slabá vzdušnost lehací části postele negativně ovlivňuje životnost postele a hygienu spaní.

Během spánku člověk vypotí 0,5 – 1,5 l potu, z toho 40 % v podobě vodních par. Zbytek se vstřebává do matrace a do úložného prostoru postele. Matrace a celá postel proto musí být dobře odvětraná.

TIP: Zvolte postel bez úložného prostoru a na vyvýšených nohách. Vzduch tak bude moci volně cirkulovat.

Pohodlnost

Pohodlí postele ovlivňuje výška postele, tedy to, jak se vám na ni bude sedat a jak se vám z ní bude vstávat. Pohodlí ovlivní především volba roštů a matrací, ale také odkládacích ploch a osvětlení.

Výběr několika oblíbených postelí z webu Maxi-postele

Původní článek (text © by) je z webu Dobrýspánek.cz

Možná by vás mohla zajímat stránka s rozcestníky na Eshopy s nábytkem, kde naleznete nejen postele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.