Výroba – silikonová forma na obkladový kámen

Silikonová forma a její výroba a moje zkušenosti

Protože rád kutím a vymýšlím manuální práce všeho druhu, rozhodl jsem se při rekonstrukci obývacího pokoje udělat „falešný komín“ za krbová kamna. V první fázi jsem si koupil plastové formy za cca 150Kč, potřeboval jsem odlít asi 3m2 obkladového kamene, než jsem vychytal konzistenci, bylo odlito tak 10m2 a zjistil jsem, že se mi tento obkladový kámen vlastně nelíbí (tak, že ho v budoucnu využiju někde venku).

Následně jsem si koupil stamp (raznici) a natáhl jsem mezi dvě pera (laťky) cca 1,5cm betonové omítky, zde bylo asi nejhorší vychytat konzistenci omítky (aby držela a nelepila na raznici), po natažení omítky od země ke stropu jsem začal razit a šlo to celkem pěkně (občas, když jsem moc vlhčil) se omítka lepila na stamp a dělala nepěkný povrch kamene (později jsem viděl tutorial, kde omítku měly řidší a poprášily ji cementem, aby se na ní raznice/stamp nelepil(a).)

Silikonová forma

O výrobě silikonové formy

Silikonová forma

Návod k výrobě silikonové formy

Výsledek po natření Balakrylem byl celkem uspokojivý (resp. hodně lidí to chválí, i když já bych si dal známku tak nejlépe za 3). Pokud bych dělal opět nějakou podobnou věc do cca 5m2, asi bych si koupil pravý obkladový kámen a pokud by toho bylo víc, tak bych zkusil použít silikonové formy, které jsem dělal podle návodu z Youtube (viz. video níže) – výsledek vypadá asi takto.

Zhodnoťte sami a zanechte komentář, budu rád za každou konstruktivní kritiku, ale i rady, tipy a triky a vaše zkušenosti.

Touto metodou nebo metodou, kdy se místo hnětení škrobu do silikonu vymačká silikon do vody s glycerinovým mýdlem a následně se obtiskuje na model (který chceme odlévat) se dají vytvářet také silikonové formy na různé jiné dekorace nejen obkladový kámen, ale i silikonové formy na pečení (při použití vysokoteplotního silikonu) nebo třeba silikonové formy na obtisk dětských ručiček a nožiček (Happy Hands) pro vytvoření 3D modelu rukou a nohou, která je dostupná například na webu pilulka.cz .

Z vlastní zkušenosti můžu říct, že sada na otisknutí dětské ruky do hmoty Happy Hands, je ve srovnání s touto metodou výroby silikonové formy nepraktická a drahá (hlavně jsme s touto sadou, bohužel, vůbec nic nevyrobily, protože zatvrdla dříve, než se synovu ruku/nohu podařilo otisknout do koupené hmoty).

Navštivte náš rozcestník na eshopy s Oblečením a Obuví, na eshopy s Nábytkem nebo na eshopy s Kosmetikou a Parfémy, třeba vás zde něco zaujme.